Co to jest bakteria? Lekcja 3

Pamiętacie z pierwszej lekcji, że wirusy nie są żywe? I żeby żyć muszą zaatakować żywy organizm? Mogą co prawda przetrwać jakiś czas na powierzchniach przedmiotów, ale to tyle.

Bakterie wprost przeciwnie – są żywymi mikroorganizmami, które dobrze sobie żyją zarówno w innym żywym organizmie, jak i poza nim. 

Większość z nich zbudowana jest tylko z jednej komórki, czyli mikroskopijnego tworu składającego się z kilku części zamkniętych ścianą komórkową. W środku znajduje się między innymi nukleoid i plazmidy, w których schowana jest informacja genetyczna.

To od niej zależy czy bakteria jest dobra czy zła, jaki ma kształt, a także czy jest odporna na antybiotyki. 

Bakterie mają swoje własne królestwo podobnie jak rośliny czy zwierzęta. Szybko się rozmnażają, zakładają kolonie i co ważne – mogą żyć dosłownie wszędzie.  

W przeciwieństwie do wirusów, wśród których próżno szukać super bohatera, bakterie są dobre i złe. Niektóre z tych dobrych produkują nawet witaminy! Inne pomagają brzuchom w trawieniu pożywienia, a jeszcze inne potrafią na przykład zamienić surowe ogórki w kiszone. 

Złe natomiast, podobnie jak wirusy, potrafią narobić bałaganu –  kiedyś pewna pałeczka, podobnie jak znany nam już koronawirus, wywołała epidemię groźnej choroby – dżumy. Na szczęście udało się ją pokonać. 

Scroll to Top